Angažovanost je motorem, identifikace nutností

10. 08. 2018

Angažovanost a identifikace jsou faktory, které v dnešní době klíčovým způsobem ovlivňují úspěch firmy a její úsilí při dosahování cílů. Společnosti, které mají angažované a loajální zaměstnance získávají z dlouhodobého pohledu výraznou konkurenční výhodu, která jim může pomoci uspět v tom, o co usilují.

Angažovanost je přímo propojená s aktivitou lidí, a tak cílem zaměstnavatelů již není pouze šťastný a spokojený zaměstnanec. Jen ty společnosti, kde zaměstnanci dosahují uspokojení z pracovního úsilí a kde toto uspokojení vychází ze samotných zaměstnanců mohou uspět v dnešním rychlém a neustále se měnícím světě.

V době, kdy je kvalitních lidí na trhu práce nedostatek a firmy na jejich získávání a udržení vydávají nemalé prostředky, má angažovaný a loajální zaměstnanec nevyčíslitelnou hodnotu. A je-li navíc ještě odpovídajícím způsobem spokojený, pak máte už téměř vyhráno.

Nevíte, jak si vlastně stojíte?

Jsou Vaši lidé ochotní podávat vysoké výkony a dosahovat nadstandardní výsledky? Pokud si nejste jistí, není nic jednoduššího než realizovat ve své firmě průzkum spokojenosti zaměstnanců. V rámci průzkumu zjistíte nejen to, s čím jsou zaměstnanci spokojeni a s čím méně, ale také to, zda jsou pro Vaši firmu ochotni „udělat něco navíc”. Jestli ji doporučí svému dobrému kamarádovi jako potenciálního zaměstnavatele, pro kterého je zajímavé pracovat nebo naopak, jestli ji pomluví hned za „branami vrátnice”.

Průzkum spokojenosti zaměstnanců od TCC online dokáže měřit nejen spokojenost, ale zároveň angažovanost a identifikaci nebo chcete-li – loajalitu zaměstnanců.

Angažovanost sama o sobě vyjadřuje ochotu a vnitřní motivaci zaměstnanců podávat vysoký výkon a dosahovat výsledků i v nepřítomnosti nadřízeného a bez aktivní pobídky z jeho strany.” 

V průzkumu spokojenosti můžete v souvislosti s angažovaností zjistit např.:

  • zda jsou lidé motivováni, aby přicházeli s nápady na zlepšení a inovace,
  • zda na možnost zefektivnění činností skutečně upozorňují,
  • jestli práce Vaše zaměstnance baví a nabíjí je energií,
  • zda jsou Vaši lidé ochotni udělat (nebo v poslední době udělali) pro firmu více, než bylo očekáváno, aby tak z vlastní iniciativy přispěli k jejímu rozvoji.

Identifikace vyjadřuje sounáležitost a postoj zaměstnanců k firmě, tedy to zda a jak moc se cítí být její nedílnou součástí. Zaměstnanci s nízkou mírou identifikace jsou ohroženi vyšší mírou fluktuace.” 

V rámci otázek na identifikaci pak můžete např. sledovat, zda:

  • se lidé cítí hrdí na to, že pro firmu pracují,
  • jsou ochotni mluvit pozitivně navenek o společnosti a jejích produktech,
  • uvažovali v poslední době o změně zaměstnání,
  • by v případě obdobné nabídky firmu opustili.

Matematicko-statistické analýzy nám navíc umožňují vyhledat spojitosti mezi jednotlivými otázkami v průzkumu spokojenosti zaměstnanců a angažovaností a identifikací zaměstnanců. Jsme tak schopni vypočítat předpokládaný posun míry angažovanosti či identifikace zaměstnanců v závislosti na posunu v jednotlivých hodnocených oblastech. Přesně tak zjistíte, na co konkrétně byste se měli zaměřit, abyste dosáhli pro Vaši společnost maximálního přínosu.

Angažovanost vs. identifikace

Výsledky nejsou dle Vašich očekávání, co teď s nimi?

Možná jste průzkum již realizovali a teď řešíte „co s tím”. Vyšla Vám v průzkumu nízká míra spokojenosti zaměstnanců? Nezoufejte. Mnohem důležitější je, jaká je míra angažovanosti a identifikace zaměstnanců.

Zjednodušeně lze říci, že i nespokojený zaměstnanec může být angažovaný. Angažovaný zaměstnanec nemusí být nutně se vším spokojený a skutečnost, že se zvýší spokojenost ještě z dlouhodobého hlediska automaticky neznamená, že se tím vyřeší nízká míra angažovanosti. I když na druhou stranu, je-li zaměstnanec spokojený, pravděpodobnost, že bude také angažovaný samozřejmě roste.

Angažovanost také „nevyšla” nic moc?

Dobrá zpráva je, že první krok – realizaci průzkumu spokojenosti již máte za sebou. Uvědomte si, že už skutečnost, že se zajímáte o to, co si myslí a jak to vidí Vaši zaměstnanci, je v jejich očích vnímána často velmi pozitivně. A vezměte v úvahu také to, že již účast v samotném průzkumu je sama o sobě vyjádřením určité míry angažovanosti Vašich zaměstnanců.

Na co ale nikdy nezapomeňte je seznámení svých zaměstnanců s výsledky a následnými opatřeními, které v návaznosti na výsledky chcete realizovat. Není nic horšího než, když zaměstnavatel realizuje průzkum spokojenosti zaměstnanců a ten si poté „strčí do šuplíku”.

Vždy nezapomeňte informovat své lidi o tom, že hledáte řešení, která by situaci ve firmě posunula a zlepšila. Nemusí to být jen finančně nákladná opatření, často se ty nejlepší podněty skrývají ve zcela obyčejných věcech. Důležité je také zaměřit se na oblasti, které poté spokojenost, angažovanost a identifikaci se společností skutečně ovlivní.

Často v průzkumech vyjde, že zaměstnanci s určitou oblastí nejsou spokojeni, ale ve skutečnosti ji nepovažují za důležitou. I proto je nutné správně analyzovat výstupy a zacílit následná opatření efektivně, tím správným směrem a na ty správné lidi.

Výsledky lze snadno analyzovat s pomocí funkce „Smart zprávy”

V průzkumech realizovaných TCC online máme na analýzu dat, které získáte v rámci průzkumu, efektivní a skvělý nástroj – „Smart zprávy”. Funkce „Smart zprávy” přináší rychle a snadno velké množství podrobných výstupních zpráv, analyzujících výsledky průzkumů podle velkého množství Vámi zvolených kritérií. S využitím funkce „Smart zprávy” bude definování potenciálně úspěšných a efektivních následných kroků mnohem jednodušší.

Na tutorial, který „Smart zprávy” představuje se můžete podívat zde.

Více informací o zaměstnaneckých průzkumech získáte také zde. Zaujaly Vás „Smart zprávy”? Neváhejte a kontaktujte nás na info@tcconline.cz. Rádi Vám vše představíme také osobně.

Potřebujete poradit?

Pavla Kaňková

+420 771 297 711

Blog

Soutěž o 1 kg gumových medvídků

29. 04. 2024

Máme pro Vás super zprávu! Můžete opět vyhrát skvělou cenu, tentokrát 1 kg gumových medvídků! Naši vývojáři nezahálejí, a...

Marta Fabiánová pro Profi HR: Jak nás (ne)motivují leadeři

11. 04. 2024

V dubnovém Profi HR vyšel článek Marty Fabiánové, výkonné ředitelky TCC online o leaderech a motivaci. Článek nyní...

Došli jste až sem? Tak už máte jen 2 možnosti: VYZKOUŠET KONTAKTOVAT NÁS

© 2024 Všechna práva vyhrazena. TCC online s.r.o.