Pavla Kaňková
+420 771 297 711
Osobnost je velice komplexní pojem. V hledáčku psychologů je prakticky od počátků psychologie jako vědy a k tématům osobnostních charakteristik se různí myslitelé vyjadřovali už od antický dob – nejznámější je např. Hippokratova (resp. Galénova) teorie temperamentů dle tělesných šťáv. Bez nějaké formy popisu osobnosti bychom se v ostatních lidech nevyznali, neuměli bychom je popsat, úžasná literární díla by byla jen nudným čtením bez hloubky.
Není tedy divu, že se i psychologové snaží objasnit záhady lidské osobnosti. O tom, že nemají jednoduchou práci, svědčí zdlouhavý vývoj psychologie osobnosti s mnoha konkurenčními a navzájem si odporujícími teoriemi. Někteří psychologové se domnívali a stále domnívají, že osobnost je výslednicí vlivů prostředí, jinými slovy, že jde o soubor naučených reakcí na svět kolem nás. Jiní zase tvrdí, že osobnost je vrozená a mění se jen těžko.
Současný konsensus volí zlatou střední cestu. Osobnost je dle většiny psychologů výsledkem složité interakce genetických předpokladů a výchovy, přičemž důraz je kladen na relativní stálost osobnostních charakteristik. To je také základním předpokladem k tomu, abychom mohli osobnost měřit. Nemělo by příliš velký smysl nákladně vyvíjet metody k měření něčeho, co se za pár dní může zcela změnit.
Teorií osobnosti je bezpočet. Většina z nich má také svou odpovídající diagnostiku. V ordinacích klinických psychologů se setkáme nejčastěji s osobnostními dotazníky zaměřenými na diagnostiku patologických rysů osobnosti (např. MMPI-2). V personální praxi tyto metody nejsou využívány.
Stejně tak projektivní techniky (TAT či známý Rorschachův projektivní test) navazující na psychodynamické směry v psychologii nejsou v personální psychologii využívané, naopak jsou využívány např. pro zjištění struktury prožívání světa nebo kreativitu. Pro personalisty bývá v současnosti nejužitečnější vycházet z Big Five.
Big Five je typologie osobnosti založená na lexikální a faktorové analýze. Jejím cílem bylo roztřídit lidi do různých kategorií dle matematicky vypočítaných základních faktorů, jimiž se dá vysvětlit většina variability v osobnostních rysech v populaci.
Výsledkem je pět základních faktorů:
Tento model předpokládá, že každého člověka lze umístit na těchto škálách podle míry, nakolik daným rysem disponuje.
Avšak dotazníky založené na Big Five modelu jsou nezřídka poměrně špatně zkonstruovány a snadno podléhají sociální žádoucnosti – tzn. lidé mohou odpovídat nepravdivě tak, aby se zalíbili. To je v kontextu personální praxe závažný problém, protože u výběrového rozhovoru se každý snaží působit lépe, než jaký ve skutečnosti je.
Dotazník Multifaktorový osobnostní profil. byl vytvořen s vědomím nedostatků plynoucích z Big Five a s ohledem na personální praxi. Mapuje osobnost člověka skrze osm bipolárních škál, které nemají hodnotící charakter a rovněž ukazuje umístění člověka na percentilové škále.
Multifaktorový osobnostní profil je v dostání v moderní online podobě umožňující pohodlné vyplnění a okamžité vyhodnocení výsledků, což personalistům šetří nemalé náklady.
Ať už si vyberete jakoukoli metodu, je určitě dobré vědět, k jakému účelu byla vytvořena a co od ní můžete očekávat. Typologií osobnosti je spousta a různých inventářů na ně navazujících ještě více. Ale jen některé metody jsou kvalitní a zároveň vhodné pro personalisty.Přejeme hodně štěstí s výběrem vhodného inventáře!
Rádi s Vámi probereme psychodiagnostické metody a možnosti jejich využívání ve Vaší společnosti. Kontaktujte nás na info@tcconline.cz.
26. 06. 2025
Zaměstnanecké průzkumy pomáhají porozumět firemnímu klimatu a včas zachytit, co se skutečně děje. Komplexní měření nabízí...
03. 06. 2025
Co Vás nejčastěji zajímá v souvislosti s 360° zpětnou vazbou? A jak na Vaše otázky odpovídá Marta Fabiánová, Managing Director...