Monika Nováková – Souboj titánů: emoční vs. umělá inteligence

31. 03. 2023

Všude kolem nás se aktuálně mluví o umělé inteligenci, o tom, jak nám může pomoci nebo nás ohrozit. Statistiky ukazují na rostoucí zapojení AI do pracovních i dalších aktivit a tento trend se očekává i nadále.

Je něco, v čem můžeme mít oproti umělé inteligenci navrch? Zjistěte to v článku analytičky a psycholožky Moniky Novákové, který nedávno vyšel na HR news. Číst článek.

Monika Nováková, Analyst TCC online

V článku se např. dozvíte, že umělá inteligence může detekovat emoce na základě obličejových výrazů, gest, tónu hlasu a dalších signálů, chybí jí ale schopnost chápat emoce v širším kontextu nebo na základě minulých zkušeností. To je oblast, ve které se AI člověku vyrovnat nedokáže.

Emoční inteligence je stále lidskou schopností, kterou umělá inteligence a stroje nemohou plně napodobit. Umělá inteligence je spíše užitečným nástrojem nebo asistentem než mistrem v této oblasti. Článek mj. uvádí příklad použití umělé inteligence při vývoji testu Emoční inteligence, kde byla AI použita k ověření, které fotografie zobrazují různé emoce přesněji.

Proč je emoční inteligence důležitá v pracovním prostředí?

Emoční inteligence zahrnuje širokou škálu dovedností, včetně schopnosti rozpoznávat emoce – jak své vlastní, tak i emoce druhých lidí, sebeuvědomění, regulaci emocí a budování vztahů. Vyvinutá emoční inteligence umožňuje snadněji vytvářet příjemné pracovní prostředí a harmonické vztahy, snižovat stres a napětí, zlepšovat a posilovat vztahy s kolegy a v konečném důsledku zvyšovat jejich motivaci, účinnost a produktivitu. Je tedy nepochybné, že emoční inteligence je klíčová pro úspěch v práci.

Jak můžeme emoční inteligenci měřit?

Dnes už máme k dispozici nástroje, které pomohou rozvíjet naši emoční inteligenci. Mezi užitečné nástroje patří např. 360° zpětná vazba – emoční inteligence, která je zaměřená zejména na oblasti související s emoční inteligencí, tj. rozpoznání emocí u druhých, asertivitu, stress management a budování vztahů.

Elegantním řeřením je také využití standardizovaného testu Emoční inteligence, který detailně mapuje celé spektrum emoční inteligence a jednotlivých dovedností užitečných pro různé profese. Kromě interpretace celkových výsledků a jednotlivých oblastí, tento test poskytuje také konkrétní doporučení pro další rozvoj.

Ukázka z výstupní zprávy testu Emoční inteligence

Ukázka z výstupní zprávy testu Emoční inteligence od TCC online.

Podívejte se na ukázkovou výstupní zprávu testu Emoční inteligence.

Zaujímá Vás Psychodiagnostika a měření emoční inteligence více? Ozvěte se nám na info@tcconline.cz. Rádi Vám představíme naše nástroje.

Potřebujete poradit?

Pavla Kaňková

+420 771 297 711

Blog

Marta Fabiánová pro Profi HR: Jak nás (ne)motivují leadeři

11. 04. 2024

V dubnovém Profi HR vyšel článek Marty Fabiánové, výkonné ředitelky TCC online o leaderech a motivaci. Článek nyní...

Přes 10 tisíc diváků filmového festivalu Jeden svět hlasovalo s pomocí našeho nástroje pro okamžitou zpětnou vazbu

10. 04. 2024

Také v letošním roce jsme s pomocí Perfeedu podpořili divácké hlasování na filmovém festivalu Jeden svět. Diváci...

Došli jste až sem? Tak už máte jen 2 možnosti: VYZKOUŠET KONTAKTOVAT NÁS

© 2024 Všechna práva vyhrazena. TCC online s.r.o.